Güvercinlerde Dış parazitler

GÜVERCİN DIŞ PARAZİTLERİNİN ÖNEMİ GENELDE GÜVERCİN MERAKLILARI TARAFINDAN GÖZARDI EDİLİR. Güvercin besleyenlerin bir çok bu parazitlerin önemini göz ardı ederek hastalık ve fena performans riski alırlar. Dış parazitlerin tedavisi de tartışmalı bir mevzudur; Yalan ve yanlış anlamalar, vicdansız ilaç satıcıları, ya da yanlış bilgilendirilmiş güvercin severler tarafınca tartışmalar körüklenmektedir.
Dış parazitler; Bitler, Akarlar(Maytlar) ve Sinekler olmak suretiyle üç ana başlıkta gruplandırılır.
GÜVERCİN BİTLERİ:
Güvercin bitleri güvercinin tüm yaşamını yaşar. Kan emmezler sadece tüylerde hasar meydana getirir, tozlanmaya sebep olurlar. Bir çift bit ayda 100.000’in üstünde çoğalabilir. Bu organizmaların herhangi bir hastalık taşımış olduğu bilinmemektedir, sadece güvercinlerin tüylerinin üstüne bıraktıkları yumurtaları, tüylerde hasara yol açabilir, tahrişin yanı sıra aşırı kaşıntıya niçin olurlar. Bitler fena güvercin yetiştiriciliğinin kati bir işaretidir.
GÜVERCİN AKARLARI:
• Kırmızı Akarlar (Dermanyssus gallinae): Çatı çatlaklar ve yarıklarda yaşar, kan emmek için yalnız akşamları güvercinlere saldırılar. Bu akarlar gündüz rutin muayene esnasında tespit edilemez. Bu akarları tanımlamak için, PAMUK topları yumurtlama kasesi içine ve üstüne yerleştirilir; Sonrasında karanlıkta hareket edip sabah pamuk topları içine gizlenen tipik minik kırmızı akarlar denetim edilmelidir. Kırmızı akarlar cilt tahrişi, pullanmayı ve anemiye niçin olur. Ağır istilası başta yavrular olmak suretiyle ÖLÜME bile niçin olabilir. Birden fazla güvercin üstünde beslenmeleri sebebiyle de güvercin POX hastalığını taşıyabilirler.
• Tüy Akarları: Kan emmek suretiyle kuşların tüylerinin üstünde devamlı kalır ve bir kez kan aldıktan sonrasında tüy üstünde siyah nokta şeklinde iz bırakırlar.
• Tüy Yolduran Akarlar: Tüy şaftının tabanında ciddi tahrişe niçin olur ve kuşların tüy çekme ya da kırmasına yol açarlar. Kanat, kuyruklarda kırık tüy gördüğünüzde bunlardan şüphelenebilirsiniz!
• Tüy Kalemi Akarları: Tüy şaftına girer ve kan emerek ince kahverengi bir akıntıya niçin olurlar. Bu akarlar yeni tüylerin kırılmaları ile tüy yapısının zayıflamasına niçin olur.
• Burun Akarları: Burun boşluklarında bulunur ve sinüslerin içinde ciddi tahrişe niçin olur. Durağan(durgun) hapşırma, burun akıntısı ve gaga sürtünme gözlenir. 
• Pullu Bacak Akarları: Bacak deri ve tabanların altında yaşar; Ayak parmakları, ayak ve pullu birikimleri ve ciltte pürüzlenmeyi niçin olur.
GÜVERCİN SİNEKLERİ:
Halk içinde “At sineği” olarak da adlandırılır. Bu sinekler neredeyse kene benzer biçimde güvercinlerin üstünden ayrılmazlar. Güvercinlerin tüylerinin altında hızla girmek için ayakları üstünde kancalar vardır. Yuvalıkların etrafına kendi larvalarını bırakmaya sağlayacak ve yavrularda hafifçe ishale yol açan bir toksin enjekte ederler..
Güvercin sıtmasının (Haemaproteus) başlıca taşıyıcılarıdırlar. Güvercin Sıtmasının güvercinin performansına son aşama negatif tesirleri iyi bilinmektedir. At sineği tarafınca devamlı kan emme de anemiye niçin olur dolayısıyla yarış performansını düşürecektir. Onlar da ayak stomping ve preening üstünde durağan(durgun) olan güvercinler şiddetli tahrişe niçin. Ek olarak güvercin bitlerini de taşıyabildikleri bilinmektedir. Pox hastalığını iletimi de mümkündür. Yukarıda bahsettiklerimizi göz önüne alırsanız bu parazitle mücadelenin önemi anlaşılır.
Güvercin dış parazit önemi
Dış parazitleri tedavi ederken bu parazitlerin yaşam döngüsü ve beslenme alışkanlıklarını dikkate almak önemlidir. Ek olarak bilhassa güvercinler için kontrol edilmiş ve geliştirilmiş doğru ürünler kullanmak son aşama önemlidir. Bu parazitleri ortadan kaldırılması için kullanılan ürünlerin tamamı zehirlidir. Eğer yanlış bir ürün yada yanlış dozaj kullanılırsa, güvercinler zehirlenir ve bir çok ölebilir. Sığır, koyun ve köpekler için kayıtlı ürünlerin ucuz maliyetleri dolayısıyla kullanımından kaçınılmalıdır. Bu ürünler çoğu zaman güvercinler son aşama zehirli organik fosfat yada klorlu hidrokarbonlar ihtiva ederler. Pyretroid içeren ürünler güvercinler için en güvenli ve tüm dış parazitlere karşı en etkili ve geniş spektrumlu olanlardır . Bununla beraber, sığır ve koyunlar için hazırlanmış Pyrethroid içeren ürünlerin de güvercinler için kullanımından kaçınılmalıdır.
İvermektin, Vilmectin tipi ürünlerin, güvercinlerdeki minik tip kan emiciler dışındakilere karşı belirgin dezavantajı vardır. İvermektin’in güvercin bitleri, tenya ya da halkalı kurtlar yada at sineği diye adlandırdığımız güvercin sineklerine karşı herhangi bir tesiri yoktur. Çoğu zaman Ivermektin içeren damlanın, güvercin iç ve dış parazitleri öldüreceği iddia ediliyor ki bu abartılıdır. Güvercinlerin deri yöntemiyle konsantrasyonları emilimde bulunmuş olduğu kanıtlanmış değildir ve bundan dolayı güvercinler öteki iç parazitlere karşı etkinliği hala bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.
Tozlar ve spreyler kullanılması güvercinlerin dış parazit tedavilerinde geleneksel yöntem olmuştur. Bu ürünleri kullanırken kümeslere de uygulanması şarttır. Bilhassa çatlaklar ve yarıklar olmak suretiyle tüm satıh ve yuvalıklara da fazlaca dikkatli ve iyi uygulama gerekir. Günlük temizlik ve bilhassa yuvalık çevresindeki tüm atıkları kaldırmak önemlidir. Güvercin sinekleri çoğu zaman organik madde birikimi olduğu yerlerde kendi larvalarını oluşturacaktır. Bu tür alanlara da püskürtülür ve temizlenmesi gerekir.

Admin'nin avatarı

Yazarlar Admin

Kuscular.net sitesi 2010 yılında kurulmuştur amacımız insanların güvercinlerini güvenle alıp satmasıdır

4 Haziran 2019 01:08

2153 toplam görüntüleme,1 bugün