Hoşgeldiniz, Kuşçu! [ Kayıt ol | Giriş Yap

Güvercin Hastalıkları

Güvercin Hastalık Ve Tedavi ilaçları 13 Ağustos 2017

E – Coli ( Bakteri )

sarı ve yeşilimsi tonlarda sulu sümüklü ishal ile kendini gösterir .

Dışkının kokusu normalden daha kötü kokar. Yeme karşı isteksizlik,aşırı ve çobuk zayıflama , kayıtsızlık,durgunluk, performans kaybı dikkat çekicidir. Hastalığın ileri aşamalarında mikrobun vüvudun diğer orgamlarına yayılmasına bağlı olarak , kanatta tululma ayakta tululma gibi durumlara bağlı olarak gelişen uçamama, topallama ve yürüyememe halleri gözlemlenebilir.

Salmonella ( Bakteri )

Çok sayıda yavru ölümü dikkat çekicidir.Hasta kuşlarda cıvık kaygan bir ishal vardır.Dışkı bol sulu ve yeşildir.Dışkıda köpük ve sindirilmemiş yem parçacıkları gözlenebilir. Ağırlık kaybı ve uyuşukluk ilk belirtileridir. Sonraki aşamalarda diz ve kanat eklem yerlerinde ur şeklinde şişmeler gözlenir. Urların içi sert değildir ve ısısı diğer vucüt bölgelerine göre daha sıcaktır . Kanat düşürme , tek ayak üzerinde durma ve topallama gözlemlenir. Mikrobun beyne yerleşmesi durumunda , sinir sistemi sorunları , kafanın ileri geri hareketleri ( sallabaş, titrebeş ) gözlenebilir. bu aşamada ölümcül olabilir.

Coccidiosis ( Parazitsel )

Coccidia adı verilen mikroskobik bir bağırsak parazitinin neden olduğu bir hastalıktır. Hasta kuşlarda yumuşak ve çok sulu bir dışkı vardır. Halsizlik ve ağırlık kaybı dikkat çekicidir.

Trichomonas ( Protozon )

Gaga birleşim yerinde dışardan gözlenebilen ur şeklinde sonradan kabuk bağlayan yaralar gözlenebilir. Bu yaralar Pox yaralarına çok benzer . Trichomonas yaraları sadece gaga birleşim yerinde görülür diğer yerlerde oluşmaz. Dışarıdaki bu yaralar 15 gün kadar sonra kendiliğinden geçer. Bunun yanı sıra aynı Pox’ da olduğu gibi ağız içinde sarı renkli peynirimsi yara ve ur gibi oluşumlara raslanır. Bu yaraların büyümesi solunum sorunları , yem yeme ve su içme zorlukları yaratabilir. Hasta kuşlarda genel bir halsizlik , kayıtsızlık, performans kaybı , ishal ve kusma gözlenebilir.Hastalığın ileri aşamalarında ölüm gelebilir.

Paramyxovirosis ( Virüs)

İlk dikkat çekici belirti su tüketiminde artma ve sulu ishal şeklinde dışkıdır. Daha ileri aşamalarda , sinir sistemi bozuklukları gözlenir. Boyun dönmesi , kafanın ileri geri anormal hereketleri vardır. ( sallabaş) Son olarak felç gözlenebilir. Yem yeme ve su içmede belirgin zorluklar gözlenir. Kuş zamanla güçsüz düşer, zayıflar ve ölüm gelebilir.

Adenovirüs ( Virüs )

Genç kuşlarda ve yeni yavrularda daha çok gözlenen bir hastalıktır . Vücut dokularından herhangi birinde anormal büyüme ve timör ( ur ) oluşumu dikkati çeker. Diğer hastalıklarla birlikte görünme eğilimindedir. Sık sık kusma ve sarı – yeşil renkli ishal gözlenir .Özellikle dişi kuşlarda yumurtlama ve yavru sonrasında ani gelişen ağırlık kaybında bu hastalıktan şüphelenilmelidir.

Circovirüs ( Virüs )

Genç kuşlarda ve yeni yavrularda daha çok gözlenen bir hastalıktır. Kuşun genel anlamda savunma mekanizmasını ve bağışıklık sistemini bozucu bir etkisi vardır. Diğer hastalıklarla birlikte görülme eğilimindedir. Gelişme bozuklukları , ağırlık kaybı ve ishal dikkat çekicidir . Solunum yollarında çeşitli sorunlar gözlenebilir. Vücut dokularında bozulmalara ve anormalliklere rastlanabilir.

Pox ( Virüs)

Daha çok genç kuşlarda görülen bir hastalıktır . Kuşun derisinde kahverengimsi renklenmeler oluşur. Nefes alma ve yem yeme sorunları vardır. Hastalığın aşamalarında tüysüz bölgelerde , ayak üzeri, göz çevresi ve gaga başlangıcında siğil benzeri sonradan üzeri kabuk bağlayan yaralar oluşur. İrin üreten bu yaralar 15 gün kadar sonra kendiliğinden kaybolurlar. Aynı anda veya daha sonra kuşun ağızının içinde ve damakta sarı renkli sert irin tabakalar gözlenir . Ağız içindeki bu oluşumlar Trichomonas’a çok benzerdir.

Hexamitiasis ( protozon )

At sinekleri tarafından güvercinlere taşınan bir hastalıktır. Ağırlık kaybı , kusma ve sulu köpüklü ishal gözlenir. Hastalığın ileri aşamalarında ishal bazen kanlı olabilir. Kuşlarda yeme isteksizlik ve su tüketiminde artış vardır.

Hairworms ( Parazitsel )

Kıl kurtları olarak grubundan 4 türün neden olduğu bu hastalık , parazit sayısına bağlı olarak bağırsak delinmesi nedeni ile ölüme kadar gidebilir. Güç kaybı , ağırlık kaybı , stres hali , tüy yolma , huzursuzluk , performans kaybı gözlenir. İshal vardır.Ağır vakalarda bağırsak iltihabı ve kanamaları gözlenebilir . Bu durumda ishal kanlı şekilde görülür. Parazit kuşun ince bağırsağında yaşar.

Roundworms ( Parazitsel )

Yuvarlak solucanlar grubundan 2 türün neden olduğu bu hastalık , özelikle genç kuşları etkiler ve ölümüne bile neden olabilir. Güç kaybı , ağırlık kaybı stres hali,tüy yolma , huzursuzluk, performans kaybı gözlenir.Bazen bağırsak illtihabı ve kanamaları gözlenebilir . İshal ve kusma vardır. Parazit güvercinin ince bağırsağında yaşar.

Stomach wall worms ( parazitsel )

Mide duvarı kurtları adı verilen bu grubun 2 türü güvercinlerde Belziminde de bulunur . Bulunduğu bölgede ciddi hasara neden olurlar . Belirgin zayıflama ve güç kaybı yaratır. H alsizlik , uyuşukluk ve ağırlık kaybı dikkat çekicidir.

Tapeworms ( Parazitsel )

Şerit adı verilen bu parazitlerin 2 türü güvercinlerde bağırsaklarda bulunur . Anormal zayıflama , yeme karşı isteksizlik, kayıtsızlık , güç kaybı, tüy yolma , ve sürekli tüy karıştırma , stres halleri ,huzursuzluk ağır vakalarda bağırsak iltihabı ve kanaması ile birlikte ishal gözlenir. genç kuşları çabuk etkiler , yavrularda ölümcül olabilir.

Coryza ( Bakteri )

Solunum yolları sorunları , her iki gözde de yaşarma , burun akıntısı , kokulu sümük. Özellikle güvercinin boğazında balgama benzer şekilde sümük oluşumu dikkat çeker. Hırıltılı soluma , solunum zorluğu , hırıltılı ses tonları , sulu yeşilimsi ishal , ağırlık kaybı , sinüslerde ve buna bağlı olarak yüzde şişlik hali gözlenir.

Haemophillus ( Bakteri )

Solunum yolları problemleri , nefes darlığı , aksırma gibi belirtilerin yanısıra ,belirgin olarak göz sulanması ve burun akıntısı vardır. Hastalığın ayırt edici mözelliği kuşun her iki gözünde de görülen göz kapakları ve iç dokularındaki belirgin şişmedir.

Mycoplasmosis ( Bakteri )

Coryza ile aynı belirtilere sahiptir. Farklı olarak kuşun ateşinde yükselme vardır ve durgunluk hali daha belirgindir. Ayrıca solunum yetersizliğine bağlı olarak kuşun yetersiz oksijen alması sonucu kanın renginde değişim gözlenebilir. Kanın rengi mavimsi eflatunumsu bir tonda olabilir.

Ornithosis ( Bakteri )

Uzun süre belirti vermeden sinsi bir şekilde seyreden hastalıktır. Hasta kuşlarda performans kaybı , yavrularda yavaş gelişme , iştahsızlık ve tüy kabartma , kilo kaybı , titreme , yeşilimsi ishal ve solumun yolları sorunları gözlenir. Özellikle kuşun tek gözünde yaşarma , akıntı ve göz etrafında halka şeklinde şiş ve kızarıklık karekteristik belirtisidir ileri aşamalarada tek gözde körlük gelişebilir.

Streptococcosis ( Bakteri )

Ayak ve kanat eklemlerinde iltihaplanma ve açık yara oluşumu . Belirgin ağırlık kaybı , kayıtsızlık , yeşilimsi çamur gibi ishal ,kusma karın ve bağırsak bölgesinde şişkinlik , kanın renginde koyulaşma ve eflatunumsu bir renk alma. Göğüs tüyleri aralanarak bu tespit edilebilir. Genel olarak performans kaybı ileri aşamalarda felç ve ölüm gözlenebilir.

Plasmodiosis ( protozon )

Hasta kuşlarda anemi ( Kansızlık ) en belirgin özelliktir . Kuşlarda nöbetler halinde tekrarlayan ateş yükselmeleri gözlenir. bu dönemde kuş durgunlaşır , düşünmeye başlar ve tüy kabartır . Daha sonra ateş normale döner ve kuş biraz iyi gibi görünür . Genel olarak performans kaybı vardır. Sarımtırakrenkli ve beyaz posalı bir ishal gözlenebilir.

Cadidiasis ( Fungal )

Kursağın hemen altında yer alan bezliminde şişme , kursaktaki tahıl içeriğinin ara sıra kusulması , ağızdan kan gelmesi gibi karekteristik belirtilerin yanı sıra , ağız içi damakta beyaz mantar tabakalarına rastlanır . Kuşlarda genel bir kayıtsızlık hali , ağırlık kaybı , performans kaybı , genç kuşlarda yavaş büyüme gibi sorunlar gözlenir . Hastalığın deride görülmesi durumunda telek çürümesi ve tüy yarılmaları gözlenmektedir.

etiket yok

51 toplam izlenme, 1 Bugün

  

Bir yorum yazın