Güvercin yemleri (ARPA)

Bu yazıda, başlıca güvercin yemi türlerini ve bunların en önemli özelliklerini kısaca tartışacağız. Başlamak için tahılları tartışacağız. Tahıllar karbonhidrat bakımından zengindir ve (çok) az ham selüloz içerirler.

Genel olarak güvercinler tahıllara düşkündür. Tahıllar proteinlerde oldukça düşüktür; bu proteinler genellikle düşük kalitededir. Tahıllar da vitamin bakımından zengin değildir, genellikle A vitamini bakımından düşüktür ve neredeyse hiç D vitamini içermezler. B1 ve E vitamini içerirler, ancak B2 vitamini bakımından düşüktür. Ayrıca fosforda düşük ve kalsiyumda çok düşüktür. En besleyici ve en önemli tahıllar mısır ve buğdaydır.

Arpa

Diğer meraklıların aksine, arpayı en azından üreme mevsiminde veya yarış mevsiminde bir güvercin yemi olarak görmüyorum. Bununla birlikte, bir yarıştan sonra sindirimi iyileştirmek ve kış aylarında kolayca sindirilebilir bir yem olarak yararlı olabilir. Neden farklı görüş? Arpa oldukça fazla ham selüloz içerir, bu nedenle güvercinler gerçekten buna düşkün değildir; genellikle diğer tahıl türlerini tercih ederler. Ham selüloz bir güvercin için sindirilemez: çok fazla arpa yerse, kuş izleri içinde izler bulunabilir. Arpa ham selüloz bakımından düşüktür ve başka birçok besin elementi içermez. Sadece düşük biyolojik değerlere sahip proteinler içerir ve A vitamini içermez. Arpa, ikinci oran mısırın besin değerinin sadece% 75’ine sahiptir. Bunun yanında, üreme güvercinlerinizin beslemesi% 15’ten fazla arpa içeriyorsa, gençlerinin daha yavaş büyümesini riske attığınız kanıtlanmıştır. Kışın çok fazla arpa verilen ve% 15’ten fazla yiyen güvercinler iyi genç yetiştiremez. Çok fazla arpa içeren bir diyet, dullarınız arasında nefes darlığına ve dolgunluğa neden olur. Kuşlara uygun bir diyet verilmezse yumurta üretimi ile ilgili problemleri olacaktır. Öte yandan arpa, arpada gelişemediği için trikomoniyaz riskini azaltır, ancak günümüzdeki tedaviler sayesinde güvercinlerinizi aşırı miktarda arpa beslemeye gerek yoktur. Genel olarak güvercinlerinizi% 10’dan fazla arpa beslememenizi tavsiye ederiz ve bu da sprint yarışçıları için de geçerlidir. Mısır ve buğday bir güvercin için çok daha iyi bir tahıl.

arpa
arpa

Arpa yetiştiriciler arasında tartışmalı bir konu; kimi yetiştiriciler için yıl boyu vazgeçilmezken, kimileri için çokta önemli olmayan bir yem çeşidi.
Biz yine de içeriğine bakarak kendimizce bir değerlendirmede bulunalım.

100 gr arpanın içindeki besin değerlerleri

Kalori (kcal) 354
Toplam yağ 2,3 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 12 mg
Potasyum 452 mg
Karbonhidrat 73 g
Diyet lifi 17 g
Şeker 0,8 g
Protein 12 g

A vitamini 22 IU ,C vitamini 0 mg
Kalsiyum 33 mg , Demir 3,6 mg
D vitamini 0 IU ,B6 Vitamini 0,3 mg
B12 vitamini 0 , magnezyum 133mg

Arpanın faydaları;

-Zengin bir lif kaynağıdır. Bu nedenle arpa kullanımı sindirim sağlığını geliştirir.
-Arpanın içinde bulunan lignas zararlı radikallere karşı hücreleri korur.
-Yüksek miktarda bakırı vücuda salgılayarak; eklem, kemik ve hatta kan damarlarının esnekliğini artırır.
En çok beta-glukan bulunan tahıl arpadır.
Beta- glukan nedir?
Bağışıklık sistemi destekçisi diye adlandırılır. Kan basıncı düşürücü, anti tümör , immün baskılayıcı ve antiviral aktiviteler gösterdiği kanıtlanmıştır.
Arpaya genel olarak baktığımızda yüksek lif ve beta-glukan içeriğiyle güvercinlerimiz için vazgeçilmez bir besin olduğunu kanıtlıyor.

Admin'nin avatarı

Yazarlar Admin

Kuscular.net sitesi 2010 yılında kurulmuştur amacımız insanların güvercinlerini güvenle alıp satmasıdır