Yüksek sıcaklık

Yüksek sıcaklık aşırı ısınmaya ve su kaybına neden olur, bu da ciddi dehidrasyona neden olur. Aşırı ısınma – Kuşların ter bezleri olmadığı ve buharlaşma için tek yer olarak esas olarak solunum sistemleri tarafından soğutuldukları için (güvercinlerin sıcakken gagasını açtıklarını gördünüz, ancak bu aerodinamiği büyük ölçüde bozar ve hızda bir azalmaya neden olur). Dehidrasyon – buharlaşma sadece solunum sistemi tarafından yapılmasına rağmen, tekrarlanan inhalasyonlar ve ekshalasyonlar (saniyede -7-8 ila 10 kez not, yazma hatası yok, Montana ABD Profesörü Ken Dial Üniversitesi tarafından bulma) kaybedersiniz su çok büyük. Bazen Temmuz ve Ağustos aylarında nem% 30 hatta% 20’ye düşer (kesinlikle sahil boyunca değil, daha sıcak olduğu iç kısımda), bu da ideal% 60 neme kıyasla son derece düşüktür.

Vücut sıcaklığını azaltmanın bir başka yolu, bacakları soğutma için tüylerden çıkarmaktır (bu su kaybetmemesine rağmen aerodinamikler önemli ölçüde bozulur).

Sıcak havalarda yavaşlamanın bir başka önemli nedeni, kas çalışması nedeniyle kalori yakarken ısının salınmasıdır. Daha düşük bir vücut ısısını korumak için, kuşlar daha az kaslı çalışma kullanarak uçma eğilimindedir ve bu da daha düşük hızlara neden olur.

Kötü olan şey, aşırı sıcaklıklarda, yukarıda belirtilen yöntemlerin yeterince etkili olmaması ve güvercinlerimizin durmaya zorlanmasıdır (vücut sıcaklıklarını düşürmek veya su aramak için, tüm güvercinlerin çamurlu ayaklarını topladığını gördük).

Bu nedenle 29 Temmuz 2007’de (tam anlamıyla 685 km’de Botokani’den uçtuktan saatler sonra), Avustralya’da 500-600-700 mil yarış kazanan Pigeon Health & Management’ın yazarı Dr. Colin Walker’ı aradım. Ona asıl sorum, günde kaç kilometre, hatta 700 mil uzakta güvercinlerin olduğu bu uçuşların hangi sıcaklıkta olduğuydı. Bana 25-30 derece söyledikten sonra kesinlikle şaşırdım, ama mutlaka 30’un altında. Sürprizime rağmen, 34-35 derece hakkında ne düşündüğünü sorabildim, gitmelerine izin vermeyeceklerini söyledi. Ayrıca, sıcaklığın ağır ağır kayıplara neden olduğunu söyledi.

Tam olarak aynı, Güney Afrika’dan Dr.Wim Peters, “Kazanmak İçin Doğdu” ve “Kazanmak için Fit” in yazarı, yüksek sıcaklık aşırı ısınma ve dehidrasyona neden oluyor ve sonra güvercinler durmaya zorlanıyor, birçoğu geri dönmek başarısız.

Avustralya ve Güney Afrika’nın neden, Dr.Raf Herbots ve Dr.Carlo Gyselbrecht gibi Avrupa’da spor güvercinlerini neden veteriner olarak görmediğinizi merak ediyor olabilirsiniz, çünkü zor değil, daha da kolay, ama sadece bu deneyime sahip değiller aşırı sıcaklıklar.

Sıcaklığın, birkaç ay sonra, Barcelona’yı uluslararası düzeyde yürütmekten sorumlu olan Ge Ge ile konuşmamın sebebiydi. Bir saatlik konuşmamıza rağmen, beni gerçekten ilgilendiren tek şey en prestijli olayın gerçekleştiği sıcaklıktı. 2006 ve 2007 yıllarındaki uçuş gününde, Fransa’daki sıcaklığın günün herhangi bir saatinde 30 derecenin altında olduğunu öğrenmek beni gerçekten şaşırttı (Barcelona-2008, konuşmamızdan birkaç ay sonra gerçekleşti).

Bay Geest ve Dr.Colin Walker ile konuşmamıza rağmen, yüzde yüz emin olmak istedim (eğer güvercinlerimizi çok sıcakken yarışlara göndermek konusunda yanılsaydık) ve bunları yazarken, daha fazla gerçek aramaya karar verdim. 07 Temmuz 2006’da maksimum sıcaklık 24 derece,% 79 nem, 06 Temmuz 2007’de maksimum sıcaklık 22 derece,% 67 nem, 04 Temmuz 2008’de maksimum sıcaklık 23 derece, Paris’te% 62 nem idi. Son üç yıldır uluslararası Barselona. Son birkaç yılın rakamları benzer, ancak yayınlanması zor. Karşılaştırma için, 13 Temmuz 2008’de maksimum sıcaklık 32 derece,% 38 nem ve 29 Temmuz 2007’de Bükreş’te maksimum sıcaklık 38 derece,% 34 nemdir. Maksimum sıcaklık ve ortalama nem verilir, minimum nem daha da düşüktür, bunun nedenini biliyorsunuz.

Tüm bunlardan sonra, güvercinlerimin hasta olup olmadığı sorusuna bir cevap aldım, ancak günde onbeş günde sadece iki tane var ve bu kez genellikle onuncu saatte güvercinlerim var (bu, 29 Temmuz’da Botokani 685 km’den bir uçuş) 2007). Bu uçuştan önce kuşların ılık havaya uyum sağlayabileceğini düşündüm, belki, ama ne kadar sıcak? Kesinlikle 27-28 derecelik sıcaklıkları idare ediyorlar, ancak 30’dan fazla oyunla sertleşiyor ve 34-35 felaket oluyor. Kuşların Temmuz ve Ağustos öğleden sonra 30 derecede uçup gitmediklerini, serçe, karga, sünger, sokak güvercini veya başka bir şey olup olmadığını düşünün, hiçbir yere acele etmiyorlar ve oldukça kısa mesafeler uçuyorlar, yaz

Admin'nin avatarı

Yazarlar Admin

Kuscular.net sitesi 2010 yılında kurulmuştur amacımız insanların güvercinlerini güvenle alıp satmasıdır

14 Ocak 2020 14:11

830 toplam görüntüleme,1 bugün