GOLDEN RETRİEVER

Öteki Adı: Malum başka adı yok.
Yaşam Süresi: 10 ile 12 yıl içinde yaşarlar.
Boy: Adam 58-61 santimetre, dişi 55-59 santimetre boylarında.
Kilo: Adam 29-34 kilogram, dişi 25-29 kilogram aralığında.
Fiyat: 600 TL ile 1.500 TL içinde. (detay)
Golden Retriever Hakkında
Golden Retriever zamanı hakkında net olmayan bilgiler mevcut olsa da, kökeni İngiltere ve İskoçya olarak bilinir. Irkın çıkış noktası için birçok söylenti var. Bunlardan bir tanesi 1800’lü yılların ortalarında bir sirk köpeği olarak kullanılan Rus çoban köpeklerinden türediğine inanılıyor. Avlar esnasında su ve bataklıkta iyi bir performans sergileyecek köpek eşeysel yaratma merakı olan Lord Tweedmouth tarafınca İskoçya’ya götürülmüş olduğu ve günümüzde ki hali Rab isminde bir üretici yardımıyla geliştirildiği yönündedir.
Sadece 1950’li yıllarda bu düşüncenin aksi öne sürüldü. Rab isminde üreticinin yeğeni olan 6. Ilchester of Earl çıkardığı kitapta Golden Retriever cinsinin sirklerden gelmediğini iddia ediyordu. 1835 yıllarından bu yana aslına bakarsan bu cinsin kullanıldığını ispatlayan bir damızlık kitabı sağlamış oldu. O zamanlar da Retriever ırkı siyahtı sadece bunlar içinden üreyen bir “sarı” renkli köpek, İngiltere’nin Güneydoğu bölgesinde yer edinen Brighton kentinde bir köpekti. Kitap bu “Nous” adlı köpeğin ilk kez Brighton’da bir ayakkabıcıdan satın alındığını söylüyordu.
Golden Retriever köpekleri ilk kez gösterimleri 1908 senesinde Viscount Harcourt tarafınca Kristal Saray’da ve derhal akabinde 1 yıl sonrasında Crufts’ta yapılmış oldu. Bu sergilenen köpeklere 1913 yılına kadar Flat Coat Golden (Düz Ceket – Altın) adı ile hitap ediliyordu. 1920 senesinde yalnızca Golden Retriever (Altın Avcılar) olarak yine isimlendirildiler.
İlk kez KC tarafınca (Kennel Club) 1903’te ayrı bir cins olarak resmen tanındı ve kabul edildi.
Günümüzde, Türkiye dahil tüm dünya devletlerinde popüler ve bilindik köpekler arasındadır.
Golden Retriever Özellikleri
Pozitif Özellikler
Nazik mizaçları ve sakin doğaları, nerede ne istenirse onu icra eden bir köpek olmasını sağlar. Daima itaat etmeye hazır ve bunu büyük bir sevinç içinde icra eden köpeklerdir.
Oyunculuk, hoşgörü, sabır, nezaket ve uyumluluk size tek bir paket içinde sunulmuş gibidir.
Avcılıkta iz sürme ve av getirmede başarılıdır. Bu yönleri tarih süresince onların av amaçlı kullanılmasına da sebep olmuştur.
Eğitimi kolay köpek cinsleri içinde yer alır. Bir fazlaca eğitim türüne pozitif cevap vermeleri, onları arama kurtarma yada bomba dahil bir fazlaca şeyde arama köpeği olarak kullanılmaya yatkın yapar.
Sevgi ve saygı dolu yönleri ile çocuklu yada başka bir evcil hayvana haiz insanoğlu için ideal köpeklerdir.
Oldukça zekilerdir. Köpeklere uygulanan bir IQ testi uygulamasında Alman Çoban Köpeği’nin (Alman Kurdu) 1. geldiği listede 4. olmaya hak kazanmıştır.
Uyumlu yönleri ile ilk kez evcil hayvan sahibi olacaklar için uygun bir cinstir. Bu sebeple sahipleri için fazlasıyla pozitif yöne sahiptirler. Detaylar için karakter bölümünü okuyun.
Türkiye’de yaygın olarak bulunmaları ve uygun tutarları ile kolayca haiz olabileceğiniz bir köpektir. Ücretsiz bir şekilde sahiplenme şansınız bile olabilir.
Negatif Özellikler
Bir apartman dairesinde yaşamaya uyarlanabilir bir köpektir sadece bahçeli yada koşturacak alanları olan bir ev için daha uygunlar. Bu sebeple orada daha mutlu olabilir ve kendini daha iyi ifade edebilir. Uzun süre yalnız kaldıklarında fazlaca fazla havlamaya meyillidir. Buda onları apartman yaşamı için uygun köpekler yapmaz.
Her yönü ile pozitif ve ılımlı karaktere haiz bu köpek iyi bir bekçilik yapması imkansız. Çevrede ki bir yabancıyı size bildirebilse de, ona saldırganlık göstermekte başarıya ulaşmış değiller. Bu sebep ile bir bekçilik görevi için başka cins seçmeniz daha iyi olur.
Ona acı çektirecek kalıtsal sıhhat sorunları gözlemlenebilir olduğundan, tertipli veterinerlik hizmeti ile sıhhat kontrolü altında yaşaması en iyisidir.
Mevsim geçişlerinde daha bolca tüy döküyor olsa da, genel anlamda de yoğun tüy dökücülerdir. Bu sebep ile tüyleri tertipli bir fırçalanmaya gerekseme duyar.
Hareketli doğaları gereği egzersiz gereksinimleri olan köpeklerdir. Bu sebep ile her gün tertipli olarak yürüyüşe çıkarmanız ve keyifli aktivitelerde bulunmanız önemlidir.

Yazarlar Admin

Kuscular.net sitesi 2010 yılında kurulmuştur amacımız insanların güvercinlerini güvenle alıp satmasıdır