Güvercin aşıları hakkında bilinesi gerekenler

Hiçbir vakit unutulmamalıdır ki aşı sadece ve sadece sağlıklı olan güvercine yapılır. Aşı yapıldığında sağlıklı olan kanatlıya hastalık yapan bakteri, virüs, parazit benzer biçimde etkenlerin zayıflatılmış halleri verilir. Aşılama sonrası kanatlılar, direnç yani bağışıklık kazanır. Pasif direnç, aşılama sonrası anaç güvercinin yumurtası yöntemiyle yavrusunun da hastalığa karşı direnç kazanmasıdır. Bu direnç yavrularda 3 hafta kadar süre gelir. Bu sürece meternal antikorlar tesir eder. Aktif direnç ise, aşı yapılan kanatlılarda aşı içeriğindeki kuşların kapsadığı hastalıklara karşı oluşan mukavemettir

Aşı, sağlıklı güvercinlere yapılır. Sıkça duyuyoruz, ” Aşı yaptım, güvercinler öldü.” Niçin? Hiç düşündünüz mü? Aşı yapmak, hayvanın vücuduna hastalık meydana getiren ölü yada canlı mikroorganizma vermektir. Bu şekilde, o kanatlıda ileride gerçekleşebilecek hastalığa karşı dirençli olmasını kısaca bağışıklık kazanmasını sağlamak hedeflenmektedir.

Aşı yapıldığında, kanatlı, vücuda verilen canlılarla savaş yaparken güç sarf eder ve biraz yıpranır. Güçlü ise bu savaşı kazanır. Güçsüz ise kaybeder. Savaşı kaybeden canlı, ileride bir hastalık durumunda da savaşı zaten kaybedecek doğrusu ölecektir. Bu kayıp bizim için kazançtır. Bu şekilde sağlıklı, dirayetli damızlıklarımız elimizde kalacaktır. Paragrafın başında “Aşı, sağlıklı güvercinlere yapılır.” cümlesini yazdık. Eğer, kanatlılarda verdiğimiz aşının haricinde başka bilmediğimiz ya da bilincinde olmadığımız gizli bir hastalık varsa ölüm oranı çok yüksek olacaktır. Zaten bir hastalık etkeniyle savaş halindeki kanatlıya aşı yoluyla ikinci bir hastalık etkeni vermiş oluyoruz. Her ikisiyle savaşım edemeyeceği için kanatlılarımız ölecektir.

Kısaca savaş halindeki bir orduya farklı bir cepheden ikinci saldırının yapılması anlamına gelir. Şimdi söyleyebilir misiniz ki “Aşı yapmış olduk, güvercinler öldü. Aşı iyi değil.” diye? Aslolan suç kimde? Aşıda mı bizde mi? Aşı, sağlıklı kümeslere yapılır. Aşı yapılan hayvanlar, o hastalığa bağışıklık kazanırken, vücut kuvvetli olacağı için başka hastalıklara da kısmen kuvvetli olurlar

.
Aşılar, canlı(aktif) ve ölü(inaktif) aşılar olarak ikiye ayrılırlar. Canlı aşılar, ölü aşılara göre daha ucuz ama daha risklidir. Aşılama sonrası hastalık etkeninin yayılma riski vardır ve şiddetli reaksiyonlar görülebilir. Doz ayarlanmadığında canlıda bastırılmış başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Yılda bir veya iki kere inaktif aşıların deri altı yolu ile Sağlıklı Kümeslerde uygulanması uygundur.

Kart kuş (erişkin kuş) aşılama dönemlerinin serin havalara denk getirilmesi çok önemlidir. Çünkü aşılama ondan sonra kuşlarınız ateş yapacaktır.. Yaz dönemlerinde senelik veya 6 aylık aşı yapmaktan kaçınınız. Aşı yapmak için en uygun iki ay Aralık ayı ve Nisan ayıdır.

Bunun haricinde yavru güvercinlere aşı yapar iken izleyeceğimiz yol şu şekildedir. Yavru güvercinlerimizi iki kere aşılamak gerekmektedir. Birinci aşı yavru 3. Haftalık olduğunda şu demek oluyor ki 21 gmeşhurk olduğunda yapılır hemen sonra yavru 7. Haftayı tamamladığında ikinci aşılaması yapılır.

By Admin

Kuscular.net sitesi 2010 yılında kurulmuştur amacımız insanların güvercinlerini güvenle alıp satmasıdır