Güvercinlerde Besinler, Aşılama ve ilaç kullanımı.

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Güvercin yetiştiriciliğinde en önemli ve en çok merak edilen bir konu olan ek besinler ve ilaçlar hakkında bilgi vereceğim. Güvercinlerin önünde mutlaka her zaman kum yani grit bulunmak zorundadır. Güvercinlerde diş olmadığı için yedikleri besinleri ufak taşlar sayesinde öğütürler bu yüzden kum önemli bir sorundur. Kumu daha iştahlı yemeleri için yaptığım yöntem: Bir kabın içerisinde bir miktar su ve tuz koyarak tuzlu su elde ediyorum. Bu tuzlu suyu kumun üzerine döküyorum ve kum tüketimlerini arttırmış oluyorum. Kumun bir diğer faydası ile dişi kuşlara kalsiyum etkisi yapar yumurta kabuklarının daha sağlam olmalarını sağlar. Yumurtlama döneminde dişilerde kırılganlığı azaltır.
Yem konusunda ise ben genelde buğdayı tavsiye ediyorum. Kuşların hemen yiyip bitirecekleri kadar yem verilir. Önlerinde yem bulundurulmamalıdır. Normal yemleri yedikten sonra vitamin ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı bir miktar karışık yem verilmelidir. Karışık yem en az haftada bir kez vermekte büyük fayda vardır. Biraz önce söylediğim gibi kuşların önünde sürekli yem bulundurulmamalıdır.

Vitamin konusunda ise; Eğer kapalı kümes güvercin besliyorsak vitamine çok ihtiyaç yoktur. Sürekli ve düzenli uçurulan kuşlarda haftada 1 veya 2 gün vitamin verilebilir. Veterinerlerde bulunan Vetavit tavsiye ediyorum. Ayrıca tüy dönemlerinde destekleme amaçlı kullanmak gerekmektedir.

Aşılama konusu ben bir çok arkadaşımın kümeslerinde toplu ölümler gördüm bir defada onlarca yüzlerce kuş öldüğü durumlar oluyordu. Toplu ölümleri engellemenin en güzel yolu aşıdır. Piyasada bir çok aşı var bence 3 lü karma aşı idealdir ve mutlaka işi bilen biri tarafından vurulmalıdır. Tavuklarda kullanılan aşıları lütfen kullanmayın. Güvercin için üretilmiş aşıları tavsiye ediyorum.

Şimdilik bu kadar saygılar. Yorum yapmayı unutmayın..

Admin'nin avatarı

Yazarlar Admin

Kuscular.net sitesi 2010 yılında kurulmuştur amacımız insanların güvercinlerini güvenle alıp satmasıdır

16 Ağustos 2015 20:17

867 toplam görüntüleme,0 bugün