Piet Van Der Werf Makalesi

Bu mülakat Heinz Kaupschafer ile Pit Van Der Werf arasında Werf in genç kuşlar dünya rekorunu 20.01 ile kırmasından sonra gerçekleştirilmiştir. ( 0101 / 0108 / 0109 2002 ) künye numaraları ile yarışan kuşlar NVC nin düzenlediği 6. Temmuz 2002 tarihli yarışında bu sonucu elde etmişlerdir.

S1-Böyle bir başarıdan sonra neler hissettin?

C1- : Nasıl bir his olduğunu doğrusu tarif etmek anlatmak oldukça zor genç kuşlarda dünya rekorunu geliştirdikten sonra bunu anlatabilmek doğru kelimeler ile oldukça güç bu sadece hayal ve cesaret işidir diyebilirim. Ben ve George de Vries 2000 yılında İrlanda’yı ziyaretimiz esnasında dünya çapında güvercinlerin bizim kümeslerimizde de yer alma işini hallettik. Hugh Coulter ve Harry Shannon un farklı uçuş eğitimlerini gördük aynı kalitedeki kuşlar şimdi bizim kümeslerde. George ve ben bu konu hakkında uzun sohbetler ettik. İrlanda da hayvanları idare etmenin bir sanat olduğunu ve onlarla nasıl yakınlaşabiliriz gibi birçok şeyi öğrendik. Bazı şeyler kendiliğinden olmuyor sonuç aşikar Tippler sporunda hayvanlarla kontağınızın fazla olması lazım bu iş kafayı çalıştırma ve gözlem işi her zaman yapmış olduğunuz hatalardan ders çıkarmaya çalışın. Tabi ki ben çok mutluyum oldukça mesafe kat ettim güvercinler konusunda. Tabi bir maç günü boyunca hava özellikle hava çok önemlidir akşamki hava sizi sınırlayabilir de.

S2-Hakkınızda biraz detay verin lütfen. Oosterbierum Hollanda’nın neresindedir? Hala hazırda burada mı yaşıyorsunuz ne kadar süredir burada yaşıyorsunuz? Kaç yaşındasınız kendinizi bize biraz anlatınız?

C2-Oosterbierum Hollanda da Friesland ilinin içinde Wadden denizine yakınlarda Harlingen e 11 km mesafede ve Franeker e 7 km uzakta.1938 yılında Heeg de doğmuşum burası da Friesland ilinin içinde. Friesland ın kendi dili vardır ve büyük bir geçmişe sahiptir.Önceki zamanlarda Hollandanın büyük bir parçası ve hatta Belçika Friesland ın bir parçasıydı ayrıca arazi daha kuzey doğu tarafa doğru uzar giderdi keza Almanya nın bir parçası da doğu Frieslan a aitti ve Danimarka Fries İmparatorluğuna aitti.14 yaşındayken fırıncıydım. Askere gidip geldikten sonra Uosterbierum a geldim ve 1958 yılında tekrar fırında çalışmaya başladım. Keza karımla orada tanıştım. Karım deniz kenarında bir balıkçı köyünde büyümüştü ve babası profesyonel balıkçı idi. Karım daha sonra hemşire oldu ve uzun yıllar hemşire olarak Arnhem ve Leeuwarden de çalıştı.1964 yılının içinde karımla evlendik 4 oğlum ve 5 torunum var şimdi.VUT ayarlamasından faydalanabildim.(Emeklilik hakkını resmi olarak yakalamadan birkaç yıl evvel düzenlemeden faydalanarak emekliliğe hak kazanılması) şimdi emekliliğin tadını çıkartıyorum.Güvercin sporu ile işlerim çok yoğun olmasına rağmen hep ilgilendim ve peşinden koştum durdum.Şimdi emekliyim ve zamanımın çoğunu bu muhteşem hobby ile harcayabilirim ki benim sonuçlarımda bunun bir geri dönüşü olacak.

S3-Biraz kümesin hakkında konuşalım! Kaç bölüm var orada Pozisyonu nedir ışık nerededir?Kaç damızlığın var ve bu yıl kaç genç yıldız aldın uçurmak için?

C3-Benim kümes 9 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde ve 5 bölüme ayrılmıştır.Kümes beniim arka bahçede.Kafes kuzeye bakıyor ideal olduğunu söyleyemem ancak başka seçeneğim yoktu.Bir bölmede ben yemleri saklıyorum keza 16 bağımsız kutuda benim uçucular bulunur diğer bölmede dropperlarım var diğer 2 bölmede benim damızlıklar bulunur 8 çift damızlık için üretim yuvam var.Gördüğünüz gibi çok yerim yok ancak sıkı seçicilik her zaman boş alanlardan en yararlı şekilde faydalanmak adına yararlı olmuştur bu da benim şansım olmuştur muhtemelen.Akılda kalması açısından siyah Çin martı sı soyağacı nı geliştirdim benim Tippler ler için.Bunlar benim Fries atlarım yani yarış atları genç yıldızlarının bölmesinin önünde iki damızlık bölmesi var kuşlar burda sürekli bulunabiliyor.Bu yıl 8 çift damızlıktan 40 genç yıldız uçurmak için aldım Çok hayvan gerçekten gerekli değil.Nadiren üremede problem yaşıyorum.Işıklar hakkında birşeyler söylemek gerekirse ilk iki yıl 150 watt lık bir halojen lamba kullandım acil durumlarda gerektiğinde kullanmak için 300 watt lık fazladan bir lamba bulundurdum. Şimdi her ikisini de kullanıyorum. Bu lambalar evimin karşısında duvara asılıdır.

S4-Kuşlar uçtuğunda kaç haftalıktı? Genç yıldızlar akraba mıydılar birbirleriyle ve cinsiyetlerini biliyor musun?

C4-Rekor kıran 3 kuşum mart ın başlarında yumurtadan çıktığına göre rekor uçuşu sırasında 16-17 haftalıklardı. Sanırım 2 erkek 1 dişi. İki tanesi aynı yuvadan 3. sü yeğenleri bu yüzden hepsi birbirleri ile akrabalar.

S5-Tabiki bu uçuşu yapabilmen için lamba ile eğitmiş olman lazım. Bunu nasıl yaptın ve lamba ile eğitime ne zaman başladın?

C5-5 Tippler i birlikte eğittim. Büyük gurupları uçurmaktan hoşlanmıyorum contro etmek zorlaşıyor geniş guruplar da. Tabii ki eğitirken lamba kullanıyorum. Özellikle fırında çalışırken işimin yoğunluğu nedeniyle fazla vaktim olmuyordu sık sık çok geç eve dönüyordum yaşlı kuşlar için tabii ki lamba kullanıyordum ancak gençlerde benim önceliğim lamba değildi.Son ekibimle her şey çok iyi başladı ve öyle gitti.Uçuştan önce son üç hafta ışıkla eğitim aldılar.Fakat şunu özellikle not edin benim takım beni mükemmel dinledi ve onlarla iyi kontak kurdum.Bütün güvercinler hatasız uçtu ve rekor uçuşunu gerçekleştirdiler.

S6-Güvercinleri ayrı box lardamı tutuyorsun yoksa takım hep birlikte bir box tamı?

 

C6- 3 . Sorunuzda cevabımı vermiştim Kuşları ayrı ayrı koyabileceğim box larım var her güvercin kendine ait box ta kalıyor ve yemini suyunu ve dışkısını rahatlıkla kontrol edebiliyorum. Oldukça sakin ve sessiz bir ortam herhangi bir şeyden korkmaları söz konusu olmuyor.

S7- Eğitim nasıl gerçekleşiyor? Haftada ne sıklıkla uçuruyorsun inişte sorun olursa nasıl besliyorsunuz?

C7-Nisan ayının ortalarında güvercinler alıştıktan sonra haftada 2 kez yaklaşık 8-12 saat arası takımı  denedim kusursuz uçurup geri alabilmek için ışık eğitimini bilerek erken safhada uygulamıyorum öncelik kusursuz uçmaları ve kümese hatasız inmeleridir bu çok daha önemlidir hatasız kümese inmeleri ne zaman patron onları çağırıyor geri gelmeleri gerekir bu aşamada dropper leri kullanırım.Bu eğitim döneminde arınma karışımı yemi kullanıyorum.Her uçuş sonrası süreçte kısa gagalılar için kullanılan yem ve damızlık karışımı yarı yarıya veriyorum.Genç kuşların beslenmesi ile yaşlıların beslenmesi farklı olur. Gençlere her zaman arınma karışımını veremezsiniz.

S8-Hastalıklar için herhangi bir önlem alıyormusunuz?

C8-Yarışmadan üç gün önce trimonex tablet veriyorum.Bunu Klaus firmasından sipariş edebilirsiniz.

S9-Son gece eğitim uçuşunda ne kadar uçtular ve herhangi bir sorunla karşılaştınmı?

C9-Son üç hafta 5 genç yıldızı tabii ki lamba ile eğittim.Son hafta bir gün eğitim bir gün istirahat saat 15 ten 23 e kadar uçtular keza bazen 24 ten sonraya kaldıkları da oldu fakat asla risk almadım bu nedenle büyük problem yaşamadım.

S10-Ne zaman ve ne kadar süreyle uçurdun son antrenmanda kuşları?

C10-Benim son antrenman Temmuzun ilk pazartesiydi 15.00 dan 323.15 e kadar uçurdum hava gitgide karardı ve ardından kuvvetli bir sağanak yağmur oldu.

S11-Yarıştan önce son hafta ne tür bir beslenme uyguluyorsunuz ve yarıştan önce son gece yem ve suyu ne zaman veriyorsunuz?

C11-Pazartesinden Perşembe akşamına kadar ½ uçuş yemi ½ damızlık yemi veriyorum.Cuma akşamı kanarya yemi ve temiz su

S12-Rekor gecesi uçuşunu biraz tarif edebilir misiniz. Muhtemelen o günün  farklı evreleri hakkında biraz daha ayrıntı verebilir misiniz?

C12: Super maç raporuma eklemiştim

S13-Bu üç güvercinle ilgili gelecekteki planınız nedir?

C13-Bu üç güvercini uçuştan sonra zaman kaybetmeden istirahate aldım. Uçuştan sonraki gün uçan kuşlar birçok tüyünü kaybettiler ve tüy dökme dönemine girdiler. Bu bize gösteriyor ki ne kadar büyük bir çaba sarf ettiklerini ve bu sonucun genç yıldızlara neye mal olduğunu.Onlar gelecek sezona kadar istirahat etmeyi hak ettiler.Muhtemelen gelecek yıl ya uçuş takımımda yada damızlıklarımın arasında yer alacaklar.Gelecek bahara bunu göreceğiz. Umarım katkılarımı tatmin edici bulmuşsunuzdur.

Saygılarımızla, PF van der Werf, Oosterbierum (Hollanda)

Genç kuşların ilk uçuş raporu, Oosterbierum da Temmuzun 6 sında  2002 yılında tutuldu.

Start 4.30 da verildi ilk anlarda hava oldukça karanlık ve biraz yağmur vardı  Birkaç saat sonra takım biraz daha yüksek uçmaya başladı ve yağmur kesildi.Keza ısı yükseldi ve gökyüzü berraktı.Açıkça bu onlar için bir kazançtı. Büyük daireler çizerek köyün üzerinde uçuyorlardı böylece onları kontrol etmek kolaylaştı.O akşam gün uzun sürdü aydınlıkta denizdeki yansımalarda katkıda bulundu.Takım bütün gün çok kuvetli uçtu ve mükemmel bir birliktelik sergiledi.Saat 00.15 te son uçuşlarından daha iyi olduklarını gördüm ve 20 saati tamamlamalarına karar verdim.Risk almadan hiçbir şey olmuyordu ve bu yüzden  çok heyacan vericiydi.Takımı aşağı almak için ışığı açıp dropper ları saldığımda hakem saatin 0.31 olduğunu bana söyledi.20 dakika içinde kuşlar box larında idi. Ben bu takımın iyi bir zaman yapacağını biliyordum,Fakat onların dünya rekorunu geliştireceklerini sadece kuvvetle hayal ediyordum.Uçuş süresi 20 saat 1 dakika idi.Ustaları bir çok yönden fazlasıyla memnundu.Sonunda bu üç güvercinin Harry Shannon ve Hugh Coulter formundan İrlanda dan geldiğini söyleyebilirim.1993 yılında George de Vries ve ben, 4 çiftten  + iki kayıp erkek ten bu kuşları geliştirdik ve stoğumuza kattık .Maalesef George bu hayattan göçüp gitti .Bu stok bize büyük sonuçlar getirdi ve ayrıca büyük zevk verdi.

Admin'nin avatarı

Yazarlar Admin

Kuscular.net sitesi 2010 yılında kurulmuştur amacımız insanların güvercinlerini güvenle alıp satmasıdır

17 Kasım 2015 20:48

948 toplam görüntüleme,0 bugün